U periodu od februara do juna 2024. godine organizovana je serija fokus grupa sa stanovnicima mesnih zajednica Savski kej, Sava, Mladost i Bežanijski blokovi, uz procenu problema koji bi se mogli rešavati putem kolektivnog organizovanja i uz revitalizaciju mesnih zajednica. Sedam krupnih problema prepoznato je tokom dijaloga, koji mahom potiču od investitorskih projekata i gradnje u javnim prostorima. Komšije se protive “betonizaciji blokova” – kako to nazivaju, kada se osvrću na gubitak zelenih površina, zauzimanje šetališta i keja, i dotrajalost infrastrukture koja nije predviđena za takva urbanistička proširenja. Manjak javnih ustanova i usluga nadovezuje se na pitanje prenaseljenosti: u novim blokovima manjka škola, vrtića, zdravstvenih stanica, sportskih i kulturnih sadržaja, dok parking kolapsi i problemi sa saobraćajem ukazuju na potrebu za sistemskim intervencijama.
“Od opštine sa najviše zelenila u gradu, postali smo prenaseljena opština u kojoj nemaš gde da prošetaš dete” govori jedna od sugrađanki na fokus grupama koje smo izveli ove zime i proleća, pa dodaje: “Sad su došli bageri da grade na livadi, posred našeg bloka”. Evidentno je da krupni investitorski projekti ugrožavaju život komšija, opterećuju već dotrajalu infrastrukturu i zauzimaju zajedničke prostore. Zbog prenaseljenosti bez adekvatnih javnih ustanova i usluga, kao i zbog smanjivanja resursa za održavanje higijene, naselja postaju sve prljavija, a tehnička oprema i mobiljar propadaju. Ujedno, vlasnici kapitala nastavljaju da koriste prilike za uvećanje profita, bez obzira na stepen zagađenja koji podižu, posebno kada je u pitanju reka. Sve to komšije primećuju, i govore u istraživanju.
“Mnogo toga se promeni kad jedan čovek inicira neku akciju, pokrene nekoliko ljudi, pa se ostali uključe” – čuje se jedan glas na fokus grupi ovog proleća. Kako sada stvari stoje, komšije iz savskih blokova se organizuju preko socijalnih mreža i grupa, umesto u mesnim zajednicama. Pokreću direktne i radne akcije svaki put kada su im prava ili potrebe ugrožene. Ipak, prepoznaju važnost mesnih zajednica, i traže prostore neposrednog odlučivanja i uticaja, kako na stambenu tako i na druge javne politike od kojih im životi zavise. 80% njih bi se aktivno uključilo u pripremu izbora za Savet lokalne mesne zajednice, pod uslovom da nominacije dolaze iz komšiluka a ne iz struktura javne uprave.
U sredu, 12. juna u Mesnoj zajednici Savski kej u bloku 70 održan je sastanak komšija, na kome se diskutovalo o rezultatima EPICA istraživanja vezanim za lokalne probleme i potrebe, o mogućnosti kolektivnog organizovanja i aktivacije mesnih zajednica, kao i o njihovoj ulozi u čitavom procesu. Kaže jedan glas: “…. “ Drugi dodaje: “…….”
… Aktiviraj se, ukratko poručuju komšije. Pronađi svoju mesnu zajednicu.